Nejčastější závady notebooků a jejich opravy
Závady notebooků obecně dělíme na hardwarové a softwarové.
Hardwarové závady notebooků jsou závadami fyzických částí notebooku, tj. mechanických a elektronických dílů. Zatímco opravy mechanických částí notebooků lze provádět s jistou dávkou zručnosti a zkušeností s pomocí běžného nářadí, u závad elektroniky se často jedná o práci, kterou není možné úspěšně provést bez elektronické kvalifikace, mnoha let zkušeností v tomto speciálním oboru, ale především bez materiálového zázemí v hodnotě mnoha stovek tisíc korun.
V historických dobách, kdy první notebooky přicházely na trh, bylo ještě možné opravit většinu závad elektroniky s běžnou trafopájkou, později mikropájkou, trochou radioamaterských zkušeností a voltmetrem. S nástupem nových technologií, jako například vícevrstvé desky plošných spojů, SMT a BGA pájení, byly ovšem opravy desek elektroniky notebooků postaveny mimo technické možnosti běžných „elektrobastlířů“. Diagnostiku, odpájení a výměnu BGA chipsetů již dnes nelze provést jinak než na speciálním pájecím zařízení, často řízeném mikroprocesory a s mikrometrovou přesností a přesným časovým průběhem úkonů a teplot.
Proto nedoporučujeme při závadě notebooku provádět předchozí amatérské pokusy o opravu, ani svěřovat notebook známým „opravářům praček“ – po těchto neodborných zásazích již na noteboocích většinou není co opravovat a servisu notebooků nezbývá než vystavit na notebook úmrtní list.
Softwarové závady notebooků jsou závadami, které bez práce na notebooků „nelze spatřit“. Poznají se obvykle podle nežádoucího chování notebooků při práci s programy, daty a operačním systémem.
Softwarové závady dělíme následně podle programové vrstvy, které se závady týká. Může se jednat o závady BIOSu, operačního systému, aplikací, ovladačů nebo vlastních dat vytvořených pomocí těchto vrstev. Zvláštní kapitolou jsou závady způsobené působením škodlivého software, kterým jsou viry, trojské koně, červi a další útočné programy vyrobené lidmi za účelem kriminální činnosti na datech uživatelů.
Často nelze bez odborných zkušeností podle chování notebooku jednoznačně určit, zda je příčinou problému závada hardware nebo software, jelikož spolu obojí úzce souvisí.
Hardwarové závady notebooků
Mezi nejčastější závady notebooků, které náš notebook servis opravuje, patří zejména
- opravy základních desek notebooků (mainboardů)
- opravy a výměny LCD displejů notebooků
- opravy a výměny klávesnic notebooků
- opravy a výměny invertorů (DC/AC měničů pro napájení podsvitových výbojek)
- opravy a výměny AC napáječů notebooků (zdrojů / adaptérů)
- výměny akumulátorů (baterií) notebooků
- výměny plastů notebooků
- výměny a opravy kloubů (pantů) LCD displejů
- výměny a opravy DC konektorů (konektorů napájení)
- výměny a opravy RAM pamětí
- výměny a opravy kabelů (propojení mezi jednotlivými díly notebooku)
- výměny a opravy CD/DVD/BlueRay optických mechanik
- výměny a opravy HDD (harddisků)
- výměny a opravy ventilátorů a chladičů CPU, opravy chlazení procesoru a čipů
Softwarové závady notebooků
- opravy a instalace ovladačů notebooků
- opravy a instalace Windows a dalších operačních systémů
- záchrana dat z HDD
- obnova dat na HDD
- odvirování notebooků, vyčištění notebooků od škodlivého software
- obnova a upgrade BIOSu notebooků